Днес компютрите са неразделна част от живота на съвременния човек. С тяхна помощ гледаме телевизия, пазаруваме, слушаме музика и работим, те управляват космически кораби и жилищни домове, извършват банкови операции и какво ли още не. Но всеки медал си има две страни. Такава е ситуацията и с интернет. Историята на човечеството е недвусмислена – почти всяко велико изобретение е съпътствано от злонамереност и стремеж да бъде използвано за лична облага. Във високотехнологичния свят „тази чест“ се пада на хакерите. За щастие, най-известните от тях са обединени от един факт – всичките са хванати от властите.

Те също си имат свой рейтинг. Представяме ви лидерите на хакерите, които си спечелиха световна популярност с незаконните си действия. 

  • Кевин Митник

Роден е през 1963 г. в Калифорния. Още на 12 г. проявява интерес към информационната безопасност. По-късно той вече знае как да получи достъп до електронните пощи на различни ползватели и на техните компютри. Заедно с приятелката си разбиват телефонната мрежа и се забавляват с безплатни международни разговори. През 1979 г. телефоните за хакера са минал етап. Той се специализира в разбиване на компютърни мрежи, започвайки от своето училище. В актива си има компании като Nokia Motorola Fujitsu и Siemens, чиито системи е обърнал с краката нагоре. Логично за залавянето му е обявена висока награда. През 1982 г. попада в затвора заради нездравословния си интерес към Пентагона. А влечението му към съвременната телефония отново го връща зад решетките, като прокурорът обявява, че е нанесъл щети за 80 млн. долара. Добрите адвокати му издействат само 4 години затвор. Хакерът с прозвище „Кондор“ днес има компания, занимаваща се с разработки в сферата на интернет безопасността.

  • Адриан Ламо

Роден е през 1981 г. в Бостън. Променяйки непрекъснато местата, където действа, той получава прозвището „Бездомният хакер“. Когато е на 17 години, родителите му заминават и той остава сам. Скоро след това започва да пътешества из страната само с един лаптоп, комплект дрехи и одеяло. Влиза в интернет от кафенета, библиотеки и други обществени места. Ламо изучава системите за интернет безопасност на известни компании, след което ги разбива. Списъкът на жертвите му е впечатляващ - The New York Times, Google, Yahoo!, Microsoft, Bank of America... През 2003 г. е арестуван, след като удря сайта на Times. Той обаче не само разбивал защитните системи на компаниите, а и съобщавал за слабите им места. Затова и ФБР дълго време не го закачат. В крайна сметка се урежда с условна присъда, домашен арест от шест месеца и глоба от 65 хиляди долара. Днес Ламо е журналист.

  • Кевин Поулсен

Той е известен като „Тъмният Данте“. Най-популярното му изпълнение е намесата му в телефонните линии на радиостанция KIIS-FM, която провежда конкурс. Именно Кевин се „оказва“ 102-рият обадил се и печели на живо Porsche 944. Роден е през 1965 г. и на възраст само 13 г. става пътешественик по международните телефонни линии. На 18 г. той вече може да се похвали с първия си арест. Но тъй като е непълнолетен, е пуснат. Поулсен работи за компютърни компании, изучавайки системите им за кибербезопасност. През нощта обаче се превръща в „Тъмния Данте“, разбивайки файлове с планове на военните и вършейки други бели. През 1991 г. ФБР най-накрая го обявява за издирване, а през 1993 г. той прави най-известния си взлом на телефонните мрежи. Поулсен е арестуван през 1994 г. и прекарва зад решетките четири година. Днес бившият хакер е журналист и публикува статии по познатата му тематика – компютърна безопасност.

  • Евгений Богачов

На руския хакер Евгений Богачов, за когото ФБР предлага награда от 3 млн. долара, приписват сътрудничество с руските спецслужби в областта на кибершпионажа. Според The New York Times 33-годишният Евгений е най-търсеният хакер в света. Изданието твърди, че руските власти си затварят очите, когато той опустошава банкови акаунти, за да получат достъп до нужните им файлове и електронни адреси. Така Русия използва хакера като още едно оръжие в кибервойната срещу САЩ и Европа. The New York Times отбелязва, че този случай демонстрира размаха и креативността на руските спецслужби в сферата на международния информационен шпионаж. Евгений Богачов е обвиняван в създаването на мрежа от заразени компютри и кражбата на стотици милиони долари от банкови сметки по целия свят. Негови жертви са съвсем различни компании, от които може да се присвои каквото и да е.

Богачов се издирва от 2011 г., а сумата, предлагана за неговото залавяне, е най-голямата в историята на САЩ. В актива на руския хакер присъства създаването на троянския кон GameOver ZeuS, с чиято помощ бяха откраднати крупни суми. Богачов носи и вината за атаките срещу големи банки като Capital One Bank, Bank of Georgetown и First National Bank of Omaha. Според изданието USA Today руският хакер не е сам, а е глава на мощен престъпен синдикат, специализиращ се в кибератаки.

  • Оуен Тор Уолкър

През 2008 г. 18-годишният Оуен Тор Уолкър признава вината си за шест предявени му обвинения в кибератаки. Той е оглавявал международна хакерска мрежа, разбила 1,3 млн. компютъра, за да открадне от банковите сметки на потребителите над 20 млн. долара. На 13 г. Уолкър преминава на домашно обучение, което му позволява да навлезе в тънкостите на програмирането, а хакерските си атаки започва на 17 г. След като преминава логичния път на ареста, както и повечето си съратници, днес той работи като консултант по информационна безопасност.

Сподели във Facebook