Здраве

8 Декември 2014

2328

Животът днес

Генетичен тест установява с точност 99% синдром на Даун

Кога бременните трябва да си направят пренатален тест, за да са сигурни, че плодът няма генетични аномалии? Отговор на този въпрос дава Медицински комплекс „Д-р Щерев“ в профила си в CredoWeb. Алгоритъмът на работа е всяка бременна да посещава женска консултация поне 10-12 пъти, посочва доц. Атанас Щерев. За съжаление в много селища в страната женската консултация е разбита като система.

Два пъти бременната трябва да бъде изпратена на ултразвуков и биохимичен скрининг - ранният скрининг е между 9-ата и 11-ата седмица, а късният е между 18-ата и 22-ата седмица. „За фетален скрининг са сертифицирани около десет души в нашата страна и повечето са в София. След като открият аномалии, следва консултация с генетик и едва тогава семейството взема решение да прави различни тестове. В България вече има шест вида генетични тестове, работещи чрез изследване на фетална ДНК в кръвта на бременната“, допълва специалистът.

Решението за прекъсване на бременността взима семейството, но това трябва да стане най-късно до 20-ата седмица. Или се взема решение за вътреутробна манипулация, която ще позволи плодът да бъде жизнеспособен при раждането. В много страни диагнозата синдром на Даун не означава прекъсване на бременността. В САЩ майката получава държавна помощ за отглеждането на това дете и след това й се полага доживотна пенсия, защото такива деца умират сравнително рано. Това не се случва в нашето общество. Условията в България предполагат при почти всеки случай със синдром на Даун да се прекъсне бременността. За майката е безопасно това да стане рано, за да може след това да има нова бременност.

В МЦ „Д-р Щерев“ се използва иновативен тест, който може да установи с точност 99% наличие на синдром на Даун на плода, 98% синдром на Едуардс и 97% синдром на Патау. Освен това е двойно по-евтин от всички останали. Използването на този тест е част от идеята на центъра да създаде и развие отделение за фетална инвазивна диагностика и терапия, за да може плодът да се лекува още в утробата на майката.

Потърсете профила на МЦ „Д-р Щерев“ в credoweb.bg

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 126