Здраве

17 Декември 2016

Животът днес

 

Смята се, че хората страдат от авитаминоза през пролетта, но всъщност  недостигът от необходимите за организма вещества е особено осезаем през зимата. Това е времето, когато има малко слънце, плодовете и зеленчуците почти са изчезнали от сергиите, витамините не достигат и се появяват някои здравни проблеми.

До какво води недостигът на витамини?

Дефицитът на витамини има голямо отражение върху външността и здравето на човека. При съществен недостиг косите губят блясъка си и стават безжизнени, ноктите се чупят и цепят, кожата става много суха, със землист тен, отпусната, със зачервявания и пъпки. При зимната авитаминоза зрението се влошава, появяват се тъмни кръгове около очите и зачервявания. При недостиг на калций в организма започват да страдат и костите и те стават чупливи.

Кои са най-добрите приятели на здравето ни през студения сезон?

Витамин А е жизненонеобходим през зимата. Освен че поддържа зрението, той има противовъзпалителни свойства и повишава съпротивителните сили на организма към вирусите и бактериите. Достатъчното количество на витамин А повишава имунитета и активността на организма и нормализира общото здравословно състояние. Когато през зимата в диетата се включат домати, плодове (доколкото ги има), зърнени храни, месо, млечни продукти и яйца, състоянието на кожата се подобрява. Това е полезно и за черния дроб.

Признаци за недостиг на витамин А са нарушения на съня, припадъци, мускулни спазми и уголемени ириси.

Важен и традиционен имуностимулатор през зимата е витамин С. Недостигът на този витамин в организма причинява спад на имунитета, сънливост, постоянно чувство за умора, вялост, депресия, болки в ставите и понякога кървене на венците.

За набавяне на витамин С трябва да се яде касис, зеле, шипки и лимон.

През зимата не достига и витамин D, а това нарушава усвояването на калция и фосфора от организма. От този витамин зависи здравината на костите и зъбите. В студено време хората изпитват остра нужда от витамин D, защото тогава слънчевите дни са много по-малко, отколкото през лятото.

За снабдяване на организма с този витамин е препоръчително в диетата да се включат мазни риби, яйца, масло и растителни мазнини, морски и продукти с млечни киселини.

Витаминът на красотата - витамин Е, е необходим на организма за борба със стреса. Той помага за снабдяването на мозъка с кислород и укрепва ума и нервите. Богати на този витамин са броколите, яйцата, морковите, спанакът и черният дроб.

През зимата не трябва да се пренебрегват и витамините от група В. Те допринасят за нормализиране на обмяната на въглехидратите, за стабилизиране на нервната система и избягване на депресията. Витамините от В-групата са много важни за нервната система. Те предпазват от нарушения в нейната функция и защитават организма от преждевременно остаряване.

Недостигът от тези витамини се разпознава по влошаването на състоянието на кожата. Появява се сълзене на очите, устните са напукани. При липса на В-витамини трябва да се ядат зърнени храни, грах, ядки, цвекло, черен дроб.

През зимата е необходим и витамин Р. Той помага за укрепване на стените на кръвоносните съдове, което подобрява кръвообращението и пази сърцето. Източник на този витамин са зелето, шипките, гроздето.

Лекарите съветват да се приемат и добавки от мултивитамини, които снабдяват кръвта с необходимото количество полезни микроелементи и доставят енергия на организма.

Сподели във Facebook