Стресът може да доведе до затлъстяване, а то докарва ново нервно напрежение. С нездравословното хранене и застоялия начин на живот не могат да се обяснят всички причини за наднорменото тегло. Според специалистите стресът също играе съществена роля. При пълните хора тревожността и депресиите се срещат по-често, а строгите ограничения на диетите ги усилват още повече. Така се затваря порочният кръг.

Изследвания на учени от Калифор­нийския университет категорично са потвърдили, че стресът може да бъде виновен за натрупването на мазнини, особено в областта на талията.

Системата за реагиране на стреса с покачване на килограми се е развила у човека още в най-ранните етапи на еволюцията. В каменния век това е било изключително полезно и важно за оцеляването. И до днес, когато човек изпитва стрес, в организма започват да се изработват по-големи количества хормони, които от своя страна стимулират запасяването с телесни мазнини. Виновният хормон е кортизол. Той играе важна роля в психологическата адаптация към стреса, но помага за натрупването на килограми. Шведски учени провели изследване с 50-годишни мъже и жени, страдащи от затлъстяване, и установили, че действието на хормона се отразява първо върху областта на талията (абдоминално за­тлъстяване) и в по-малка степен върху другите части на тялото.

Изводите са очевидни – ако гледката в огледалото след зимния сезон не ви радва, преди да изпаднете в стрес и да затворите кръга, направете всичко възможно, за да влезете в норма. И колкото по-бързо, толкова по-добре, защото с повишаването на температурите дрехите на гърба ви ще стават все по-малко, а излишните килца - все по-видими.

Сподели във Facebook