Здраве

8 Октомври 2024

439

credoweb bg

Днес съществуват много продукти, с помощта на които хората да се откажат завинаги от цигарите, но изборът е толкова богат, че не е лесно да се определи кой от тези продукти е най-ефективен. Обстоен нов преглед на проведените досега проучвания, публикуван в „Society for the Study of Addiction“, хвърля светлина върху трите най-ефективни средства за отказ от пушене.

Изследването, което включва над 300 предишни проучвания на продукти за спиране на пушене и 157 179 участници, е проведено от Cochrane Tobacco Addiction Group (CTAG) .

Благодарение на прилагането на най-строгите и точни методи, прегледите на CTAG представляват златен стандарт за медицински доказателства и поради тази причина въпросните изследванията се използват по целия свят като база за формулиране на насоки и политики.“ – каза за „Healthline“ д-р Джонатан Ливингстън-Банкс, лектор и старши изследовател в областта на здравеопазването, базирано на доказателства, в Оксфордския университет и основен автор на прегледа.

Кои методи за спиране на пушене се нареждат на първите три места като най-ефективни?

Сред множеството предлагани в момента опции изследователите идентифицират три интервенции, които „се открояват като най-ефективни терапии“. Те са:

Варениклин (Chantix/Champix) – лекарство за перорална употреба, отпускано с рецепта, който се прилага за отказ от тютюнопушенето в комбинация с образование по въпроса и психологични консултации.

Цитизин – лекарствен продукт за спиране на пушенето на растителна основа, който се използва от години в много европейски държави. Лекарството няма разрешение за употреба от FDA на САЩ и в момента не се предлага на американския пазар.

Електронни цигари, съдържащи никотин – доказателствата за ефективността на електронните цигари като средство за спиране на тютюнопушенето са противоречиви. Поради тази причина FDA никога не е издавала решение за електронни цигари. И все пак, в този преглед се констатира, че електронните цигари са ефективни и помагат да хората да се откажат от традиционните цигари.

Верениклин и цитизин са клас лекарства, познати като частични агонисти на никотиновите рецептори.

Тъй като влизат във взаимодействие с тази част на мозъка, върху която обикновено влияе никотинът, те помагат за облекчаване на симптомите на абстиненция, като например никотинов глад и неприятни промени в настроението, при хора, спрели да пушат.”  - казва Ливингстън-Банкс.

Те също така намаляват удоволствието от пушенето и така понижават стимулите за употреба на цигари при пушачите.

Никотин-заместващата терапия (НЗТ), която включва продукти като никотинови дъвки, пластири, дражета за смучене, спрейове и др., също е ефективна. Изследователите установяват, че ефективността на НЗТ нараства, когато един продукт с удължено освобождаване, като например пластир, се комбинира с бързодействащ продукт, като например дъвка.

Антидепресантът бупроприон, приеман перорално, също е одобрен като средство за спиране на пушене. Изследването на Кокрейн констатира, че това лекарство помага за спиране на пушенето, но доказателствата за него не са толкова солидни, колкото тези за варениклин и цитизин.

Поведенческата терапия, която включва психологически консултации и терапия, също е ефективна. Ефективно е и пушачите да бъдат насърчавани с финансови стимули.

По-скоро вредни или полезни са електронните цигари?

През последното десетилетие популярността на електронните цигари расте. Множеството въпроси, свързани с тяхната безопасност, ролята им за спиране на пушене и тяхната привлекателност за подрастващи и младежи, обаче, все още остават без отговор. FDA не е издавала решение за електронни цигари като средство за спиране на пушене. Въпреки това свидетелства на потребители и някои проучвания сочат, че електронните цигари съдържащи никотин може би помагат на хората да откажат цигарите.

И все пак, данните от изследванията за електронните цигари са противоречиви и има други проучвания, които трърдят обратното.

Различни организации бият тревога във връзка с привлекателността на електронните цигари, по-специално на продуктите с добавени аромати, за деца и подрастващи.

Тази дилема бе причина мнозина да си зададат въпроса дали устройствата вредят повече, отколкото помагат.

Без да задълбаваме в темата за по-широките социални последствия и последици за общественото здраве от употребата на електронни цигари, трябва да отбележим, че според направения преглед, доказателствата за ефективността на електронните цигари като устройства за спиране на пушене са значителни.

Нашето изследване установи, че са налице убедителни доказателства, че електронните цигари са ефективно средство, което помага на хората да спрат употребата на тютюн … Макар че вероятността електронните цигари да са напълно безопасни е малка, можем с увереност да твърдим, че те са много по-безопасни от пушенето на тютюн.“ – казва Ливингстън-Банкс.

Д-р Хилъри Тиндъл, основател и директор на ViTAL, Център за тютюнева зависимост и начин на живот Вандербилд към Медицинския център на Университета Вандербилд, каза за „Healthline“: „Дългосрочната безопасност на електронните цигари не е известна.

Освен това електронните цигари се рекламират агресивно с цел младежите да бъдат подлъгани да започнат употреба на тютюневи изделия, така че извън това, че те помагат на пълнолетните пушачи да спрат да пушат, по отношение на електронните цигари има и сериозни притеснения, свързани с общественото здраве.“

Тиндъл няма участие в изследването.

Здравните ползи от спирането на тютюнопушенето

Според Американската асоциация по белодробни болести списъкът по-долу включва само част от позитивните здравни ефекти при спиране на пушенето, които настъпват, както следва:

  • След двадесет минути: сърдечният ритъм и кръвното налягане се понижават.
  • След един ден: рискът от сърдечен удар намалява.
  • След три месеца: белодробната функция започва да се подобрява.
  • След една година: рискът от коронарна болест на сърцето спада наполовина от риска при пушачи.
  • След пет години: рискът от рак на устата и гърлото спада наполовина от риска при пушачи.
  • След десет години: рискът от смърт от рак на белия дроб спада наполовина от риска при пушачи.

Тиндъл препоръчва да се състави конкретен план за спиране на цигарите:

„Определете дата, на която да спрете да пушите, за предпочитане в рамките на 2 седмици, и в опита за спиране си помогнете с медикаменти и психологична консултация. Тази комбинация от помощни средства, вместо да се разчита само на едното или само на другото, е ключова и води до по-висока успеваемост.“ – казва тя.

Ако не успеете от първия опит, продължете да опитвате. В САЩ над 50% от всички, които някога са пушили, вече са спрели да пушат.“ – казва Тиндъл.

Изводите

Предлагат се множество продукти и медикаменти, с помощта на които да спрете да пушите, но понякога е трудно да се ориентирате в това кои от тях са най-ефективни.

Нов преглед на над 300 проведени проучвания определя трите най-ефективни метода за спиране на пушене.

Най-ефективните средства за спиране на тютюнопушенето включват лекарствения продукт варениклин (Chantix/Champix), препарата на растителна основа цитизин и електронните цигари с никотин.

Спирането на пушенеto е едно от най-важните неща, които можете да направите за своето здраве.

Източник: Stop Smoking: 3 Treatments Are Most Effective, New Research Finds (healthline.com)

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.

 

Сподели във Facebook