Здраве

15 Септември 2014

1409

Животът днес

Подготовката за бременността има правила

Кога започва грижата за здраво и жизнеспособно потомство? Знаят ли бъдещите майки какво зависи от тях и какви грешки най-често допускат в очакване на бебето? На тези въпроси отговаря опитният акушер-гинеколог от Благоевград д-р Бойко Терзийски.

Голяма част от младите дами, на които предстои желана бременност, вече правят профилактични и гинекологични прегледи, цитологични изследвания, подготвят се за бъдеща бременност, като изследват флората във влагалището, санират евентуалните проблеми. От години водя женска консултация, преди имах страшно много жени с наднормено тегло и затлъстяване, с високо кръвно налягане, с предозиране на солта в храната, с прекомерна употреба на въглехидрати, което водеше до повишени стойности на кръвната захар. За щастие жените са вече значително по-информирани и такива пациентки са рядкост. И това е добре за всички.

В последно време широко се коментира готовността на женския организъм да стартира благоприятно една бременност. Има страхове, защото съвременният начин на хранене и живот не дава пълноценна защита в тази посока. Много се говори в средите на диетолозите в световен мащаб, а и сред нас, акушер-гинеколозите, за липсата на качествена храна. Става въпрос за храната от градината на бабите, за дребните ябълки с хубавия вкус и с богатото витаминозно съдържание, за истинския пълнозърнест хляб, плодовете и зеленчуците, съдържащи необходимите микроелементи и витамини. Те липсват на нашата трапеза. Това е големият проблем.

Поради тази причина повече от десет-петнайсет години се води сериозен диспут в световната медицинска общност трябва ли и в какви количества да се дават витамини и микроелементи под формата на хранителни добавки. Моето лично мнение на акушер-гинеколог с повече от 25 години практика е, че категорично бременната жена трябва да взима някакви допълнителни количества витамини и микроелементи. Разбира се, необходимо е да бъдат добре съобразени нейните индивидуални потребности и това може да бъде направено само от личния й акушер-гинеколог.

Хранителните добавки се продават свободно, но съветвам всяка жена да посети акушер-гинеколога, на когото има доверие. Защото тя иначе как ще знае от какво точно има нужда и как ще дозира тези микроелементи и витамини? Може би няма нужда от допълнително калций, фосфор, витамин С, а от други неща. Може да има нужда от правилен хранителен и двигателен режим, от намаляване на солта. При някои трябва засилена двигателна активност, при други - повече покой.

Знаем, че хранителните добавки са неизбежни, но знаем също, че няма нужда да добавяме всички витамини и микроелементите от Менделеевата таблица. Просто трябва да даваме конкретни неща и в последните години вече има препарати, които улесняват много лекарите в избора. Аз от доста време работя с препарата „Огестан” и смело го препоръчвам на пациентките си. Преди имах сериозни затруднения, когато трябваше да комбинирам какво точно да предпиша на пациентките си.

Трябваше да давам витамини, отделно да включвам омега-3 мастни киселини. Затова бях доволен да установя, че има такъв препарат като „Огестан” на нашия пазар. Той съдържа фолиева киселина в оптимална дозировка, омега-3 мастни киселини, минимални стойности на витамин D3, малко йод и витамин Е. Бременните се чувстват добре, в повечето случаи няма субективни оплаквания като гадене, повръщане, неприятен вкус в устата. Моят съвет е да се приема веднага след хранене на обяд или на вечеря. Искам да насоча вниманието на планиращите бременност жени, на тези, които сега чакат рожба, както и на кърмачките - спокойно да приемат този препарат, защото той осигурява в почти пълен обем нуждите от нещата, които иначе чрез нашето хранене няма как да бъдат доставени изцяло.



 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 114