Здраве

26 Април 2012

3796

Животът днес

Празниците провокират черния ни дроб



С д-р Лилия Памукова, общопрактикуващ лекар в София, разговаря Галина Спасова

 


- Д-р Памукова, съществува ли сред чернодробните проблеми „синдром  на дългите празници”?
- Аз съм работила в спешно отделение повече от 10 години и определено мога да кажа, че когато се заредят поредица от почивни дни, за нас това означава усилен поток на пациенти с жлъчни и бъбречни кризи, стомашни проблеми и сърдечни оплаквания. Има няколко периода в годината, когато тези оплаквания по принцип са по-изявени, а около големите празници като Коледа и Великден при смяната на постното хранене с месни храни много често се наблюдават тези обясними състояния.

-  Може ли серията от заседявания на трапезата да даде изява на скрит дотогава чернодробен проблем?
- Да, може да се появи първа криза на жлъчно-чернодробно-панкреатичната система, а може да има и едно обостряне на вече съществуващи или позабравени стари симптоми в тази част на храносмилателната система.

- Какви симптоми са специфични и не трябва да се допуска да стават стари и позабравени?
- Подуване на корема, прекомерно отделяне на газове, болка в областта на жлъчката, стомаха, панкреаса, средния отдел на корема около пъпа и също в корема ниско двустранно. Ако някой не е свикнал да се самонаблюдава, много често тези неща започват като лек дискомфорт, неразположение, отпадналост. Човек може да започне трудно да си закопчава дрехите и в следващия период да се установи нещо повече или по-малко сериозно.

- Коя е най-голямата празнична заплаха?
- След усиленото похапване на различни храни най-чести са жлъчните кризи – леко гадене, после „подпиране” отдясно под ребрата и в един момент може да се подуе коремът, да има нежелание за приемане на храна, болката се фокусира вдясно и започва да се пренася встрани и надолу по корема. При опипване на корема болката се усилва.

- Кой е по-тежък отключващ фактор - количеството или видът на храната?
- И двете неща. Има хора, които реагират зле само при увеличено количество зеленчуци, по-остри подправки. Други са свикнали да се хранят веднъж дневно и при второ и трето хранене чувстват дискомфорт, защото организмът им няма готовност с необходимия набор от ензими, които да се справят, особено с по-пикантната и обилна храна. По Великден има рязко преминаване от обичайното хранене към изяждане на 5-6 и повече яйца за един ден, отделно козунаци, агнешко, салати, алкохол и т.н.

- Какво се разбира под балансирано хранене?
- Белтъчините трябва да са между 100 и 380 г, мазнините - около 100 г, въглехидратите - 350-400 г. Но по празници с нашенския маниер на хранене това абсолютно не се спазва нито като съотношение, нито като количество. Обработката на храната – пържене, паниране, опушване – също може да причини състоянията, за които споменах. Да не забравяме и начина, по който приемаме храната – не само че се преяжда на празничните трапези, но по правило храната не се сдъвква добре. За хора, които са свикнали набързо да хапнат нещо, преминаването от една софра на друга е голямо натоварване за стомаха и черния дроб.

 - Какви са правилата за разумна консумация на алкохол?
- На първо място е мярката! След това идва съчетаването на различните видове алкохол. Ако нашите деди са можели да започнат с ракия, да продължат с червено вино и да завършат с бяло, днес поради много различния начин на живот според моите впечатления след ракията дори бира трудно се понася от организма. Ако алкохолът е в малки количества и с по-мазна храна, организмът ще може да се справи. Но когато и с двете се прекали – идват лошите последици. Например руската система сельодка, майонеза и водка там може би работи, но, общо взето, при 30% от българите предизвиква затруднения в жлъчно-чернодробната система. Алкохолът е по-скоро агресивен към панкреаса и който веднъж е имал такава криза, добре знае какво го очаква.

- Споменахте, че дисциплината в консумацията, особено по празници, не ни се получава. Има ли начин да помогнем на организма си да се справи с натоварването?
- Храната трябва да се приема на малки порции, често, с термична обработка, изключваща пържене и паниране. Препоръчват се пресни мазнини, и то в минимални количества. Хората трябва да се ориентират към пресни зеленчукови и плодови сокове, отвари от шипка, жълт кантарион. Две са основните групи помощни средства в такава ситуация – хепатопротекторите и пробиотиците и пребиотици. Списъкът на препаратите е огромен. Аз лично съм убедена в качествата на добре изпитания препарат „Хепасейв” като хепатопротектор – изцяло на билкова основа, достъпен като цена, без странични ефекти. Той може да се започне  спешно при първи прояви на проблем, но наши пациенти правят курсове от 10-20 дни в периодите на натоварвания на храносмилателната система. Така, без да чакат да стигнат до спешно състояние, подпомагат работата на черния дроб. „Лакто-4” като пробиотик е също добре дозиран и се понася добре във всички възрасти.

 За контакти с д-р Памукова: l_pamukova@abv.bg

Белтъчините трябва да са между 100 и 380 г, мазнините - около 100 г, въглехидратите - 350-400 г

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 2