Здраве

16 Септември 2013

2181

Животът днес

Проф. Стоимен Иванов, председател на Българското дружество по акушерство и гинекология: Секцио не трябва да се прави по желание

Лиляна ФИЛИПОВА

- Проф. Иванов, продължава модата бременните да раждат със секцио, без да има медицински показания за това.  Какви са рисковете?
- Секциото си е класическа коремна операция, която крие опасност от неочаквани усложнения по време на упойката и риск от нараняване на съседни органи или големи съдове. Пациентките не бива да подценяват тези проблеми и затова трябва да се противодейства на желанието им да родят с операция, ако няма медицински индикации за това. Българското дружество по акушерство и гинекология е категорично  против залитането в тази посока. Световната организация на гинеколозите също го е доказала с документи. За съжаление у нас някои болници са регламентирали тази възможност с вътрешните си правила.

- Кога секциото е задължително?
- Има категорични индикации и при майката, и при плода. Когато жената е с високо кръвно, повишено количество албумин, диабет, зрителни проблеми, не може да се мисли за естествено раждане. Възрастта 35 г. също е критична. При един недоразвит, хипотрофичен плод, при асфикция (б.ред. – недостиг на кислород в мозъка в резултат на нарушения в дихателния процес), при проточило се раждане обикновено се взема такова решение. В много случаи се налага секцио и при усложнения по време на раждането, особено ако възникне риск за живота на родилката.

- Напоследък инцидентите при раждане като че ли зачестяват, а успоредно с това и упреците към гинеколозите.
- Категоричен съм, че няма акушер-гинеколог, който да върне или да пренебрегне жена, която ще ражда. Никой не може да си позволи да зареже бременна или да не я наблюдава. При нас в „Майчин дом” например ръководството, Управителният съвет, директорът ни проф. Виктор Златков положиха много усилия и преди време се сдобихме със супермодерна родилна зала. В резултат от близо 3000 ражданията миналата година се увеличиха на повече от 4000.  На 12-ия етаж направихме основен ремонт и майките са заедно с бебетата си. На 5-ия етаж е секторът с т.нар. рискови бременни, където има 42 легла.

- Качествено ли е наблюдението на жените в хода на бременността?
- Това е  един от най-големите проблеми. В момента няма сериозно професионално наблюдение на бременните.  Женските консултации са под всякаква критика. Масово идват бременни в 9-ия месец с бебе, което по показатели на развитието си отговаря на 7-и месец. Такъв хипертрофирал плод страда. Причината не е в бъдещата майка – тя е ходила на лекар, твърди, че е преглеждана, но никой не е обърнал внимание на високото й кръвно например. В малките градове е направо страшно, но и в София има такива случаи.

- Вие сте председател на дружеството на акушер-гинеколозите. Не може ли да се вземат мерки?
- У нас гинеколозите са близо 2000, като около половината са в дружеството. Опитваме се непрекъснато да ги мотивираме да се развиват, да спазват по-високи професионални критерии. Списанието ни „Акушерство и гинекология” е единственото българско медицинско издание, което се индексира в Medline. Смятам, че комуникационна платформа като CredoWeb може да  даде допълнителен тласък за пълноценно професионално общуване в гилдията, обучение, от което ще спечелят и лекарите, и пациентите.    


 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 68