Здраве

16 Февруари 2015

2802

Животът днес

С вътрематочна спирала рискът от бременност е 1%

Лекарите са три пъти по-склонни да използват спиралите като метод за контрол на раждаемостта пред който и да е друг метод. Това показва  анкета от 2013 г. на Американския колеж по акушерство и гинекология, съобщава в профила си в CredoWeb ДКЦ „Асцендент“ – София. Организацията за семейно планиране отчита 75% скок в употребата на спиралите от 2008 до 2012 г. „Има изключително висок интерес към вътрематочните спирали през последните 5 години“, споделя Стефани Тиъл, професор по акушерство и гинекология в университета в Колорадо.

Въпреки няколко неудачи в миналото наскоро спиралите бяха препоръчани от Американската педиатрична академия за употреба дори при подрастващи момичета, което по още един начин доказва високата им степен на безопасност. Рискът от забременяване е по-малко от 1% в сравнение с хапчето, където рискът е около 9%. Липсва всекидневният прием, както и странични ефекти като промени в настроението или увеличаване на теглото, с които се свързва хапчето.

Процесът на поставяне на спиралата е бърз и повечето жени го определят като сравним с процедурата по вземането на проба за цитонамазка. Спиралите представляват малки Т-образни устройства, които след поставяне може да действат от 3 до 10 г. в зависимост от вида. Хормоналните спирали отделят хормона прогестин. Нехормоналните спирали притежават медна нишка, която може и да е от сплав на мед и благороден метал - злато или сребро. Характеризират се с по-голяма устойчивост и малко странични ефекти.

Гинеколожката Лана Селитски препоръчва медните спирали на жени, които са имали проблеми с хормоналните лекарства. „Много пациентки се оплакват, че хормоните буквално ги подлудяват“, казва Селитски. Тя препоръчва нехормоналните спирали за жени, преборили рака на гърдата, и на жени, които не могат да използват хормонална контрацепция   (поради диабет, тромбоза, при кърмещи жени). Основните притеснения на гинеколозите по отношение използването на спирали са свързани с риска от инфекция. Този риск е сведен до минимум при спиралите с благороден метал - злато или сребро. 

Потърсете профила на ДКЦ „Асцендент“ в сredoweb.bg

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 133