Здраве

28 Април 2014

1714

Животът днес

Скринингът спасява живота на хиляди жени



Ракът на гърдата е сред най-честите злокачествени процеси не само в България, но и в целия свят. Засяга жените във всякаква възраст, включително в млада и детеродна. Въпреки че медицината има значителен напредък в лечението на това заболяване чрез хирургия, медикаменти и лъчетерапия, решаващо за дългосрочната благоприятна прогноза е ранното откриване на тумора. България все още няма цялостни профилактични програми и тази дейност е оставена на волята на жените, както и на инициативността на отделни центрове и лекари. Не е така обаче в Унгария. Там вече имат сериозни успехи в ранното откриване на рака на гърдата. Ето какво разказва пред в. „Животът днес” проф. Габор Форрай, ръководител на клиниката по образна диагностика във военната болница - Будапеща, президент на Европейското общество по образна диагностика на гърдите, който беше гост на ХV национален конгрес по радиология в София.


-    Проф. Форрай, какво се прави в Унгария за намаляване на смъртността от рак на гърдата?
-    През 2001 г. в нашата страна започнахме национална програма за превенция на туморите на гърдата. Целта беше да се направи масов скрининг за това заболяване сред жените. Защото е доказано чрез сериозни проучвания, че правилно извършеният скрининг води до намаляване на смъртността от това заболяване с 30 до 45%. Това е огромен успех, ако една здравна система успее да го постигне. Радвам се, че Унгария стана една от първите държави в Европа, която организира масов скриниг при жените. След нас започнаха например Франция, Германия, Италия...

-    Кои жени бяха обхванати и как?
-    Властите ни предоставиха списъци с всички жени на възраст между 45- и 60-годишна възраст, след което всяка от тях получи писмена покана по пощата да посети конкретен медицински център, който се намира най-близо до дома й. За цялата страна организирахме около 40 такива центъра. Всеки от тях беше предварително акредитиран по няколко показателя – наличие на необходимата съвременна техника, достатъчен брой висококвалифицирани медицински специалисти, включително патолози, онколози и хирурзи, връзка със специализирани отделения, които да приемат жените с установен тумор. В програмата за скрининг кандидатстваха и се включиха както частни, така и държавни центрове, които отговаряха на предварително посочените строги изисквания. Едно от тях беше да имат капацитет да извършват поне 500 прегледа на месец.

-    В какво се състои един профилактичен преглед по тази програма?
-    Първо дамата преминава през чисто физически преглед – оглед и палпация на гърдите за съмнителни образувания, изтичане на патологичен секрет от зърната, увеличени лимфни възли. След това се прави мамография с апаратура, която дава максимално информативен образ при минимално рентгеново натоварване на организма. Установено е, че единственият метод за скрининг, който води до реално намаляване на смъртността, е мамографията. Има държави, в които не се прави изобщо физически преглед, а направо мамография. След това снимката се разчита от двама специалисти по образна диагностика и ако те се усъмнят, че жената има рак, я канят втори път в центъра по телефона или отново чрез писмо. На този втори преглед се прави и ехография на жлезата и ако е необходимо, биопсия. При някои пациентки са налагат и допълнителни изследвания като магнитно-резонансна томография и други специфични методи. Всичко е така организирано, че максимално да пестим времето на пациентките. Първото посещение отнема около 1 час, а ако се открие съмнително образувание, следващото посещение се организира максимално бързо.

-    Кой заплаща всичко това?
-    Националният здравноосигурителен фонд заплаща 100 процента от дейностите по тази програма.

-    Какво се случва с жените, които не се явят на скрининг след поканата?
-    Ние не подхождаме наказателно, няма глоби или принуда. Но има широка разяснителна кампания, а в самите писма за покана ясно е описана ползата от явяването на тези прегледи, както и рисковете, ако човек не се преглежда редовно. Практиката показа, че около 50 на сто от жените се явяват. Но това не е малко, като се има предвид, че плановете са много амбициозни и покана получават абсолютно всички жени в посочената възрастова група.

-    След извършването на този профилактичен преглед, ако всичко е наред, кога се прави следваща проверка?
-    При нас е на всеки две години. Но има различна практика в отделните държави – както по отношение на периодичността на прегледите, така и по отношение на възрастовата група, която се обхваща. Всичко зависи от местните реалности и преценката на специалистите и здравните власти. Голямата цел е да се запазят здравето и животът на пациентките при максимална финансова ефективност на процеса.

-    Безопасно ли е да се прави мамография през всеки две години?
-    Това е абсолютно безопасно! Става въпрос за много ниска доза лъчение. Ползата от ранното откриване на рака е несравнима по никакъв начин с нищожния риск от едно нискодозово рентгеново изследване. Освен това с всяка година апаратурата се развива и подобрява.

-    Какви са изводите Ви от програмата до момента?
-    Открихме много случаи на рак на гърдата при жени, които изобщо не подозираха за заболяването си. Общо взето, при 1000 скринингови прегледа се откриват между 2 и 5 случая на рак на гърдата. Макар че за големи изводи се нуждаем от повече време, вече отчитаме намаляване на смъртността от това заболяване.

-    Гарантирано ли е, че всички центрове за скрининг работят при еднакво качество?
-    Това беше заложено още в изискванията и беше основен критерий при акредитацията на центровете. В този смисъл няма значение дали една пациентка ще се прегледа в столицата Будапеща или в някой по-малък град.




Сподели във Facebook
Етикети: Брой 98