Защо да се изследваме за човешки папилома вирус

Човешкият папиломен вирус (НРV) е доста често срещан при мъжете и жените. Той се предава по полов път при генитален или анален сексуален контакт. По-голяма част от сексуално активните хора се заразяват с HPV през някой момент от техния живот, въпреки че повечето от тях никога няма да разберат това, тъй като вирусът в повечето случаи не предизвиква признаци и симптоми. Най-често инфекцията настъпва при първите 3-4 полови контакта. Шансът да се заразите с HPV се повишава, ако имате повече от един сексуален партньор. Въпреки това може да се заразите с вируса и от един партньор. Вирусът може да се „крие” в шийката на матката в продължение на месеци или години, преди да предизвика клетъчни промени. Поради това е невъзможно да се разбере със сигурност кога и кой ви е заразил с HPV.

Съществуват около 40 типа HPV. В повечето случаи HPV инфекцията е преходна и изчезва, без да причини здравни проблеми. Смята се, че имунната система побеждава по естествен начин HPV инфекцията. Но понякога не преминава спонтанно. Някои типове HPV инфекция могат да причинят генитални кондиломи (брадавици). Други типове HPV (наречени високорискови) предизвикват клетъчни промени в маточната шийка, което на по-късен етап може да доведе до рак (цервикален карцином).

По какъв начин HPV е свързан с рака на маточната шийка

При повечето жени инфекциите с HPV отшумяват още преди да са предизвикали каквито и да било проблеми. При други жени обаче инфекциите могат да персистират. Когато инфекцията не отшуми от само себе си, е възможно в епитела на маточната шийка да се формират абнормални клетки. Тези клетки могат да дадат началото на цервикален рак, ако не бъдат своевременно
установени и премахнати.

Как може да се предотврати ракът на маточната шийка

Има две изследвания, които могат да ви предпазят от цервикален рак: Pap-тестът и HPV тестът. За да си направите тези изследвания, лекарят трябва да вземе проба от маточната шийка по време на вашия гинекологичен преглед.

• Какво е Pap-тест

Pap-тестът следи за наличието на абнормални клетки, възникнали в маточната шийка след инфекция с HPV. Пробата от цервикални клетки се изпраща в лаборатория, където се изследва под микроскоп за признаци на клетъчни изменения.

• Какво е HPV тест

HPV тестът установява наличието на вируса, който предизвиква цервикален рак. Пробата се изпраща в лаборатория, където посредством съвременни молекулярни технологии се доказва присъствието или липсата на високорискови типове HPV. HPV тестът на digene е единственият одобрен от FDA тест за съвместно приложение с Pap-теста при рутинния скрининг на рака на маточната шийка за жени на и над 30 години. HPV тестът в комбинация с цитонамазката дава информация на лекаря ви за риска от развитие на рак и необходимостта от допълнителни изследвания.

На какви изследвания трябва да се подложите и кога

• Жени на възраст 30 или повече години

Ракът на маточната шийка в повечето случаи се развива при жени над 30-годишна възраст, тъй като има по-голяма вероятност HPV инфекциите при тези жени да персистират. Според препоръките за профилактика на рак на маточната шийка всяка жена над 30 години трябва да си направи HPV тест в комбинация с Pap-тест.
Ако резултатите от вашия Pap-тест са нормални, но HPV тестът е установил наличие на високорискови типове HPV, това е индикация за опасност от развитие на раково заболяване.
Редовното провеждане на цитонамазка съвместно с HPV тест почти изцяло гарантира предпазване от развитие на цервикален рак.

Жени, по-млади от 30 години

Всички жени трябва да започнат редовни цитологични изследвания три години след първия си сексуален контакт или на възраст 21 години. Рутинното провеждане на HPV теста не е необходимо на тази възраст, тъй като HPV инфекциите при по-младите жени обикновено отшумяват, без да предизвикат проблеми. Жени на възраст над 21 години трябва да се подложат на HPV тест, когато резултатите от цитонамазката им са неясни. Вашият лекар или сестра може да опише подобна цитологична находка като ASC-US – атипични клетки с неустановена значимост.
Жените трябва редовно да се изследват с Pap-тест и (ако са на възраст на 30 или повече години) HPV тест – дори ако са ваксинирани срещу HPV. Консултирайте се с вашия лекар за изследванията и схемата на тяхното провеждане, които са най-подходящи за вас.

За повече информация посетете нашия сайт - www.hpv-bg.com - или ни търсете на телефон (02) 873 8690.


 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 100