Акценти

7 Декември 2016

2170

Животът днес

Всяка зима през последните години в големите градове у нас се случва едно и също – въпреки предупрежденията на метеоролозите, че ще вали сняг, тоест, въпреки че го очакваме, винаги има изненадани от хаоса, до който се стига. Така е, защото почистването на снега и леда по улиците и особено по тротоарите и околоблоковите пространства е сложно мероприятие. В него участват не само общинските власти, но и собствениците на магазини и заведения, а и всяко физическо лице, което живее в града.  

За всяка община решенията кой да почиства тротоарите се вземат на местно ниво, като няма съществени разлики в наредбите на различните общини. Законово няма регламентирани точни метри и отстояния. Как да бъдат разпределени териториите за почистване между юридическите лица, наети от общината, и физическите лица - собственици и ползватели на обекти, решават кметовете на райони. Те изготвят и издават заповеди за схемите.
Например в София действа Наредба за поддържане и опазване на чистотата и управление на отпадъците на територията на Столична община, приета през април 2009 г. Според нея всички лица, собственици и ползватели на недвижими имоти или части от тях, са длъжни да почистват и поддържат чистотата в сградите, незастроените части от имотите, дворовете и определените прилежащи територии от сняг и лед, а така също и ледените висулки от сградите и да спазват регламентирания със същата наредба ред за третиране на всеки конкретен вид отпадък.
В сградите с режим на етажна собственост за изпълнение на тези задължения отговорност носят техните редовно избрани представители, каквито са домоуправителите.

Но не само тротоарите – през зимата редовно трябва да се почистват от натрупания сняг и покривите, защото само така те ще останат здрави и ще продължат да служат още дълги години. При нередовно почистване с времето снежната маса се увеличава, а при покачване на температурите започва да се топи. Разтопената водна маса прониква в основата на покрива и образува пукнатини в мембраната му. Именно така започва разрушаването на покрива, а оттам тръгва разхерметизирането на панелите, което води до течове, влага и образуване на плесен в сградата.

Това естествено не може да извършват гражданите, защото е много рисковано. Най-добре е да се възложи на специална фирма. Има доста фирми, които се занимават с това. Цената е между 1 лев и 1,50 лева на квадратен метър. Ако имате договор за абонаментно почистване, цената пада, но не драстично – става около 70 стотинки на квадратен метър.

Глобите за непочистване на снега навсякъде са различни. Най-високите са в София – стигат до 300 лева за физическо лице и до 3000 лв. за юридическо. Но във Варна и Пловдив например са неколкократно по-ниски – между 10 и 50 лв. за физическо лице и най-много 100 лева за фирмите.

Друг е въпросът как се отстраняват снегът и ледът по тротоарите. На ръка е доста трудно, а и не е ефективно. Пясъкът, лугата и солта вършат работа, но нанасят поражения на настилките и на обувките на хората. Най-ефективен и безопасен е магнезиевият хлорид, който обаче е много скъп. Кристалите магнезиев хлорид са много полезни и при дъжд, защото предотвратяват заледяването.  

 

Сподели във Facebook