След нашумелия случай, в който 15-годишно момче от Швейцария получи трайни изгаряния на ретината и следователно – влошаване на зрението, масово се заговори против лазерните показалци, които се използват в училище и по време на бизнес презентации, както и срещу лазерните светлини в дискотеките и по концерти.

Случаят, описан в международен медицински журнал, се отнася за изгаряне на ретината със закупен от интернет лазерен показалец, насочен към окото. Яснотата на зрението на детето значително се е влошила и въпреки че два месеца по-късно е получило подобрение, лекарите са категорични, че опасността остава.

Това, което обаче не е широко известно за случая, е, че става въпрос за лазерен показалец с огромната мощност от 150 миливата (mW). За сравнение показалците, които най-често се използват в практиката, са с мощност около 4-5 миливата. И разбира се, те не се използват, за да ги насочваш директно в очите на човек, нито пък за да го караш да гледа тяхно огледално отражение. Макар че при децата точно тази употреба е напълно възможна.

Оказва се обаче, че все по-масовото навлизане на такива показалци в практиката не е било придружено от почти никаква регулация, което всъщност крие риск от повторение на швейцарския случай. Само в няколко европейски държави (България не е сред тях) има забрана за продажба на такива уреди, както и на всякакви светодиоди с мощност над 5 миливата.

А е доказано, че над тази мощност лазерните светодиоди водят до увреждане на зрението, при над 500 миливата може да се стигне до директно изгаряне на кожата. Разбира се, толкова мощни лазери едва ли се продават някъде, макар че не е изключено в шоу бизнеса да се използват точно такива.

Повечето лазери, използвани в играчките и игрите, са означени с тип I. Те имат мощност под 4 mW и са неспособни да повредят ретината. Болшинството лазерни показалци са класифицирани като тип II или IIIA и имат мощност от 1 до 5 mW. Макар че според специалистите теоретично това е достатъчно за увреждане на ретината, в литературата за подобни случаи не се съобщава.

Лабораторните анализи преди пускането на подобен тип продукти на пазара са задължителни. Те могат да бъдат продавани само ако се докаже, че са годни за ползване по предназначение.

Барбара Маклафлан, мениджър на кампанията в Кралския национален институт за незрящи, казва следното: „Лазерните показалци са измамни, изглеждат безопасни, но могат да бъдат много опасни. Особено такива, които са на разположение в интернет, които могат да притежават много силен лъч. Ако се злоупотреби и се насочат към очите на човек дори само за няколко секунди, щетите могат да бъдат опустошителни”.

В България надзорът се осъществява от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Тя е ангажирана със задачата продуктите с лазерни диоди на нашия пазар да отговарят на изискванията за безопасност и да бъдат придружени с информация за потребителите относно възможните рискове при употреба.

Но при липсата на забрана за продажба за лазери с мощност над 5 миливата единственото, което може да направи КЗП, е да даде указания на производителя или вносителя да етикетира продуктите си съгласно изискванията.

Сподели във Facebook