Продават част от Списъка на Шиндлер
Един от седемте оригинални списъка на Шиндлер, съставен от немския индустриалец Оскар Шиндлер, спасил по време на Втората световна война повече от хиляда евреи, ще бъде предложен на търг в САЩ. Документът, състоящ се от 14 страници, е предпоследният от списъка и носи дата 18 април 1945 година. Той съдържа фамилиите на 801 мъже евреи, работещи във фабриката на Шиндлер в окупирана Чехословакия. Те са били изведени от нацисткия концлагер Plaszòw, разположен в Полша. Стойността на списъка е над 2,4 млн. долара.
Според последни информации във фабриката на Шиндлер, на която Министерството на културата в Чехия даде статут на паметник на културата, се планира откриването на музей на Холокоста.
Преди 20 години по екраните тръгна филмът на Стивън Спилбърг „Списъкът на Шиндлер“, който направи известен и прослави подвига на индустриалеца, роден на 28 април 1908 г.