Сърбия повежда битка с латиницата
От 40 до 8 000 евро глоба ще плащат компаниите и частните лица в Сърбия, ако не използват кирилицата. Такива поправки в законодателството е предложило Министерството на културата и информацията на страната. Кирилицата ще трябва да се използва задължително не само на държавно ниво, но и от търговските организации, средствата за масова информация, партийните и обществени организации.
В Сръбския език се използват две азбуки – кирилица и латиница. Но съгласно конституцията на страната от 2006 г. кирилицата е единствената официална азбука в Сърбия. Но в ежедневието често се използва и латиницата. Нейното все по-широко разпространение принуди Министерството на културата и информациите да създаде специална работна група. Експертите са разработили поправки във вече съществуващите езикови норми. Според авторите на проекта статусът на кирилицата трябва да бъде защитен законодателно, а латиницата може да служи само като допълнителна азбука.
Глоба заплашва всеки, който не се съобрази с новите езикови правила. За физически лица тя ще бъде от 40 до 800 евро, а за юридически – от 4 000 до 8 000 евро.
Въпреки официалния статус на кирилицата в публичната сфера все по-често се използва латиницата. Водещи сръбски средства за масова информация и редица политически партии използват латиницата в своите публикации, имена, лозунги, агитационни материали. Опасенията на сръбското Министерство на културата са предизвикани още от факта, че се разраства своеобразна мода сред младежите, които започват да предпочитат латиницата.
В условията на езикова глобализация, когато английският превзе международните комуникации, сръбската инициатива привлича вниманието не само в страната. Много бивши съветски държави все по-често преминават на латиница. След разпада на СССР от кирилицата се отказаха Азербайджан, Молдова, Узбекистан и Туркменистан. Казахстан смята да се раздели с кирилицата през 2025 година.
Един от авторите на проекта за езикова реформа в Сърбия споделя: „Запазването на кирилицата е стремеж на Сърбия да противостои на културното и политическо влияние на Запада. Борбата за кирилицата е борба за съхранение на огнището, което обединява всички сърби, независимо къде живеят.“