Успя ли Оливър Стоун да разбули загадката "Путин"
Руският президент в ролята на шофьор, ездач и ловец на тигри
Получавайки безпрецедентен достъп до мачото с гол торс и ловец на тигри, авторът на „Интервю с Путин“ одобрително гледа как се появява съвременният цар.
Защо той прави това? Защо голият до кръста Владимир Путин язди коне, защо се снима по време на лов на амурски тигър, защо се гмурка в търсене на древни артефакти, защо разрешава публикуването на стенен календар с неговия лик, защо на своите 60 години показва как кара ски и играе хокей?
Има много причини, за да разкажеш за себе си пред камера, особено, ако си световно известен човек като Путин, който предизвиква много различни реакции.
Но документалният филм в четири части на Оливър Стоун, наречен „Интервю с Путин“, предизвика бурна реакция у рецензентите и руските експерти. Става въпрос за два доста противоречиви момента. Вместо да позволи на Путин да говори за себе си, отбелязва критиката, наслагва върху интервюто слой от собствения изцяло одобрителен гланц. В същото време Стоун повтаря множество изтъркани западни стереотипи за Русия. Прекалено много познати „какво“ и прекалено малко любопитни „защо“, независимо от привилегирования достъп до президента.
Трябва да отбележим, че Путин си остава (а защо не?) непоправим почитател на спорта, както и в детството си, когато крехкото и анемично момче започва да се занимава в следвоенен Ленинград с бойни изкуства, за да се защити от обидите. Казват, че той строго се е придържал към стриктен спортен режим, ежедневно е плувал и се е занимавал в спортната зала.

Както виждаме във филма на Стоун, на Путин много му допада да кара автомобил. Преди няколко години показаха как Путин инспектира зад волана първото в Русия шосе, минаващо през цялата страна. Но Путин зад волана на жълтата „Лада Калина“, която той явно рекламира, съвсем не е единичен случай. От това как държи волана става ясно, че президентът се наслаждава на шофирането като опитен професионалист.
Личният ентусиазъм обаче е едно, а календарите и ловът на тигри – съвсем друго. Едно от обясненията, формирано в началото на 2000 г., когато Путин за първи път става президент, е, че той съзнателно се опитва да покаже контраст с миналото. След бавно скапващия се Борис Елцин, а ако погледнем по-назад, то след поредицата старци в лицето на Брежнев, Андропов и Черненко, които починаха на поста си, се появява нов, стегнат и здрав президент на нова стегната и здрава Русия.
Още едно обяснение е, че той иска да се хареса на тълпата. Това е т.нар. царски комплекс. Язденето на кон гол до кръста създава впечатление за сила и допълва парадния образ на Путин в костюм на официални церемонии.

Няма ли тук елемент на хиперкомпенсация? Възможно е. Путин не е висок, телосложението му не е мощно. Какъвто е бил анемичен в детството, такъв си остава и като възрастен. Физически той силно се отличава от големия и едър Путин. Със спортна амбиция той като че ли попълва физическите си недостатъци. Това, че Путин се гордее с формата си, става ясно от отговорите му на няколко измъчени въпроса на Стоун за отношението му към хомосексуализма. Би ли отишъл под душа на подводница заедно с гейове? „Бих предпочел да не ходя с тях под душа. За какво ни е тази провокация. Но вие знаете, че аз съм майстор на спорта по джудо“, отговаря Путин.
Тук трябва да отбележим, че Стоун завършва снимките преди във водещите руски средства за масова информация се появяват спекулации за здравето на Путин. През миналия месец „Комсомольская правда“ публикува статия, която може да се сметне за безпрецедентна за руските и съветски времена. Вестникът се осланя на слуховете за здравословното състояние на руския президент и изброява няколко негови възможни приемника. Авторът на статията доста мъдро прави извода, че най-добре е Путин да остане президент.
Така че през лятото можем да очакваме нови спортни подвизи, които ще показват по телевизията и в лъскавите списания. Може би нашият ездач и ловец на тигри скоро ще се върне?
Източник The Guardian