Д-р Кирил СВИЛЕНОВ

Болката в бъбреците е симптом, който никога не бива да се пренебрегва. Тя може да е сигнал както за временен дискомфорт, така и за сериозно заболяване, което засяга този жизненоважен орган. Разпознаването на причината е първата стъпка към правилна диагноза и лечение.

Обикновено болките се усещат в областта на кръста – от двете страни на гръбнака, точно под ребрата. Те могат да бъдат остри или тъпи, постоянни или появяващи се на пристъпи. Често са съпроводени с допълнителни симптоми – често уриниране, кръв в урината, оток на краката и лицето, гадене, повишена температура.

Основни заболявания, които могат да причинят болки в бъбреците:

1. Камъни в бъбреците (уролитиаза)

Камъните са едни от най-честите причини за бъбречна болка. Те представляват твърди образувания от соли и минерали, които могат да предизвикат внезапна, силна болка (бъбречна колика), кръв в урината и болезнено уриниране.

2. Инфекции на бъбреците (пиелонефрит)

Бъбречната инфекция е сериозно състояние, което може да доведе до висока температура, втрисане, обща отпадналост и болка в кръста. Без лечение рискът от трайно увреждане на бъбреците е голям.

3. Гломерулонефрит

Това възпаление на бъбречните филтри (гломерули) често протича с оток на лицето, хипертония и промени в състава на урината. Причината може да са инфекции, автоимунни реакции или токсини.

4. Поликистоза на бъбреците

Наследствено заболяване, което води до образуване на множество кисти в бъбреците. С времето те увеличават размера на органите и могат да нарушат функцията им, като предизвикат болка и бъбречна недостатъчност.

5. Бъбречна недостатъчност

Както острата, така и хроничната недостатъчност се проявяват със задръжка на течности (отоци), отпадналост, промени в уринирането и натрупване на токсини в организма.

Какво уврежда бъбреците?

Много от рисковите фактори за бъбречно заболяване са свързани с начина на живот. Сред тях са: недостатъчен прием на вода, прекомерна употреба на болкоуспокояващи лекарства, високо кръвно налягане, диабет, наднормено тегло, прекалена консумация на сол и белтъчини.

Хроничните инфекции на пикочните пътища също увеличават риска. Наследствената обремененост играе роля – ако в семейството има хора с поликистоза, гломерулонефрит или други бъбречни заболявания, е добре да се извършват профилактични изследвания.

Защо профилактиката е важна?

Много бъбречни заболявания протичат „безшумно“ в началото. Редовните кръвни и уринни изследвания могат да открият проблеми навреме. Основните показатели включват креатинин, урея, гломерулна филтрация (eGFR), микроалбуминурия, както и ехография на бъбреците за структурни изменения.

Кога да потърсите лекар?

Ако болките са силни, продължителни или придружени от температура, гадене, промени в урината или подуване на крайниците, е необходима спешна консултация със специалист.

Посетете първо личния си лекар - той може да даде предварителни изследвания, да разпита за симптомите и да даде препоръки. Удобен начин да се консултирате с лекар, без да ходите до кабинет, е онлайн консултацията по вайбър - през чат или с видео. 

Как да направите консултация по вайбър с мен, вижте тук >>>

CredoWeb е социална платформа, която свързва всички участници в здравеопазването, предоставяйки възможности за интерактивна комуникация межди лекари, фармацевти, институции, компании и като цяло всички, за които здравето е качество на живот.

CredoWeb е вашия източник на експертна информация в сферата на здравеопазването!

Сподели във Facebook