Млади мъже и употребявалите цигари или електронни цигари преди това са най-вероятните потребители на никотинови паучове за орална употреба, установи изследовател от Центъра „Холингс“.  

Никотиновата индустрия постоянно въвежда иновации и пуска нови продукти на пазара, създавайки работа за изследователите в областта на общественото здраве, които работят, за да проучат последствията от всяко ново предложение.

Екип от Центъра за изследване на рака „Холингс“ към Медицинския университет на Южна Каролина публикува неотдавна статия в JAMA Network Open, в която се описва употребата на никотинови паучове – бездимен продукт за орална употреба, който съдържа никотин, без да съдържа тютюн.

Това е една от първите статии, които разглеждат популярността на този продукт

Изследователят от Центъра „Холингс“ Аманда Палмър, Ph.D., инструктор в изследователски проекти в Катедрата по обществено здраве, е ръководител на изследването.

„Тези изделия излязоха на пазара преди само няколко години и все още са твърде нов продукт, поради което едва наскоро започнаха да се провеждат проучвания, проследяващи тяхната употреба – казва тя. – Затова тези данни за нивата на употреба са съвсем нови. Но е добре, че разполагаме с такива изходни данни за бъдещи проучвания, тъй като, както видяхме с електронните цигари, тези нови продукти наистина набират популярност. И това може да има важни последствия за общественото здраве.“

Никотиновите паучове за орална употреба са сходни с шведския снус или енфието

но в тях се използва синтетично-произведена, кристализирана никотинова сол на прах, която е подобна на тази, използвана в никотин-заместващите лекарства, например дъвки и дражета, а не истински тютюневи листа. Никотиновата сол на прах се поставя в малки пакетчета (паучове). Поставен между горната устна и венците, паучът постепенно започва да отделя никотин, който впоследствие се абсорбира през лигавицата на устата.

Палмър и нейният екип анализират данни от Вълна 7 от 2022-2023 г. на Проучването за употребата на тютюн и здравето на населението (Population Assessment of Tobacco and Health (PATH) – национално представително проучване, което се провежда в САЩ от 2013 г. насам. Вълна 7 е първата версия на проучването, в която се задават въпроси относно никотиновите паучове за орална употреба.

Мъжете във възрастовите групи между 18 и 21 години и между 21 и 40 години са най-склонни да използват никотинови паучове за орална употреба

„Най-висока вероятност за употреба се отчита при хората, които вече употребяват или са употребявали други тютюневи изделия, като например цигари, електронни цигари или бездимни тютюневи изделия. – каза Палмър.

Въпреки че общите нива на употреба са ниски – под 1% от подрастващите и 3.34% от възрастните съобщават, че употребяват никотинови паучове за орална употреба, данните в неголемия брой други научни публикации, които могат да се ползват като база за сравнение, като че ли сочат, че употребата расте.

Ако хората използват никотинови паучове за орална употреба като начин да се откажат напълно от горимите цигари, това би донесло ползи.

„От това, което знаем към момента, можем да заключим, че никотиновите паучове са безопасни. Възможно е те дори да са по-безопасни от електронните цигари – казва Палмър. – И в този смисъл, ако пушачите преминат към нещо като никотинов пауч, това би било добро развитие за общественото здраве.“

„Здравните власти се справят много добре с това да разпространяват посланието, че тютюнопушенето е едно от най-вредните неща за здравето и че отказът от пушене носи множество ползи – продължава тя. – За съжаление, спирането на пушене си остава много трудно, а според мен много хора се притесняват за здравето си и търсят алтернативни подходи за подобряване на своето здраве.“

И все пак,

дългосрочните последствия от употребата на продукта не са известни

Много от тези изделия се предлагат с различни аромати, като цитрус или уинтъргрийн, а е известно, че ароматизираните тютюневи изделия са привлекателни за младежите.

„Тези продукти, както и електронните цигари, съдържат никотин, който води до пристрастяване – казва Палмър. – Това може да доведе до някои негативни последици не само от здравна гледна точка, но и във връзка с психологическия стрес, който съпътства никотиновата зависимост. Тя може да доведе до социални проблеми. Може да причини финансови затруднения. Затова искаме да проследим някои от потенциалните вредни ефекти от паучовете и евентуално да предложим начини за намаляване на тези рискове за хората.“

Тя отбелязва, че Здравната програма за лечение на зависимостта от тютюн на Медицинския университет на Южна Каролина, която се помещава в Центъра „Холингс“, вече получава обаждания от хора, които търсят помощ, за да спрат употребата на никотинови паучове за орална употреба.

„Трудно им е да спрат, въпреки че са успели да спрат употребата на други тютюневи изделия преди това и са преминали към паучове. Това е нещо, което определено ще следим и изследваме в бъдеще“ – казва тя.

Източник: Young males, prior cigarette or e-cigarette users most likely to use oral nicotine pouches, Hollings researcher finds | MUSC | Charleston, SC

CredoWeb е социална платформа, която свързва всички участници в здравеопазването, предоставяйки възможности за интерактивна комуникация межди лекари, фармацевти, институции, компании и като цяло всички, за които здравето е качество на живот.

CredoWeb е вашия източник на експертна информация в сферата на здравеопазването!

Сподели във Facebook