Мит е, че имунизациите са вредни

Лиляна ФИЛИПОВА

Мит е, че ваксините изтощават недоразвитата имунна система на бебето. Доказано е, че тя може да отговори на 10 000 ваксини, защото за 1 ден организмът се среща с близо 10 000 антигена. Това заяви за CredoWeb проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и национален консултант по микробиология.
Това означава, че за 11 ваксини се използват едва 0,1% от възможностите на детската имунна система (60 антигена).

Сега 49% от хората смятат, че ваксините претоварват имунната система, сочи статистиката на СЗО. 69% са убедени, че причиняват увреждания, 37% - че няма риск детето да се зарази от опасна болест. 13% смятат, че ваксините може и да не действат.

Съвременните ваксини не могат да разболяват, защото не съдържат микроби във вида, в който съществуват в естествената си среда, обясни специалистът. Те съдържат многократно обработвани или изкуствено създадени по тяхно подобие частици, които не могат да причинят зараза. Мит по думите му е и подозрението, че причиняват други заболявания. Твърденията за пряка връзка между ваксините и аутизма са опровергани от проучванията. Зависимостта е формулирана поради факта, че симптомите на аутизъм обикновено се проявяват през втората година от живота на детето, когато обикновено е времето за най-интензивната ваксинация.

Затова родителите решават, че ваксините са виновни. Тези опасения се основават на хипотезите, че ваксината срещу морбили, паротит и рубеола (MMR) и тимерозалът – консервант във ваксините, съдържащ етилживак, са причина за аутизъм. Повечето медицински и научни доказателства отхвърлят подобни съмнения, каза проф. Кантарджиев. Той уточни, че от 2004 г. нито една от ваксините в имунизационния календар не съдържа тимерозал.

Абсурдни според специалистите са вярванията, че когато околните са имунизирани, няма риск за детето. Съществуването на колективен имунитет не предпазва 100% от зараза.

Съдържанието на алуминий във ваксините също е повод родители да се плашат от предпазната мярка. През първите 6 месеца от живота си децата може да получат около 4 мг алуминий чрез имунизация, обясни проф. Кантарджиев.

За сравнение през същия период то получавало 10 мг алуминий чрез кърмата, 40 мг чрез адаптираното мляко и около 120 мг чрез соевото адаптирано мляко.

Нелепо е през XXI век да се мисли, че е по-добре да се изкара дадено заболяване, за да си изгради организмът естествен имунитет. Последиците могат да бъдат тежки. Предотвратяването на морбили пази децата от пневмонии, енцефалит, дори смърт. Превенцията от коклюш е опит за предпазване от гърчове, мозъчни увреждания и също смърт.

В 14 от 29 държави ваксините са задължителни, сочат данните на СЗО към 2010 г. В 15 са силно препоръчителни. В САЩ например са доброволни, но са условие за достъп до училище и други обществени услуги. В Германия и Белгия са по желание и затова много често си внасяме морбили оттам, каза проф. Кантарджиев. В Уелс режимът също бил либерален, но след тазгодишната епидемия от морбили се развихрил ожесточен дебат за връщане на задължителната имунизация.



 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 62