Здраве

5 Ноември 2024

721

credoweb bg

Д-р Илиана Георгиева

Илиана Георгиева е лекар по дерматология с богат опит в областта на клиничната и естетичната дерматология. Професионалните ѝ интереси засягат инжекционните процедури и лазерното подмладяване на кожата. В момента работи в естетична клиника Dr. Denkova Dermatology. Занимава се с диагностика и лечение на различни заболявания на кожата. Притежава официална диплома по дерматоскопия от Италия, както и сертификати за работа с енергийно-базирани устройства, също от Италия, поставяне на дермални филъри и ботокс.

Д-р Илиана Георгиева е член на Българския лекарски съюз и член на Европейската асоциация по дерматология и венерология – EADV. Има участия в многобройни национални и световни конгреси и семинари в областта на кожните болести.

Висшето си образование завършва в Медицински университет – София. Специализира една година в кожна клиника на УМБАЛ „Александровска“, след което продължава своето професионално израстване в Клиниката по дерматология и венерология към Военномедицинска академия – София.

Притежава магистърска степен по здравен мениджмънт от Факултета по обществено здраве към МУ – София.

Д-р Георгиева, какви са Вашите наблюдения за това как българите опазват кожата си?

Като лекар-дерматолог всеки ден се срещам с хора от различни възрасти и пол, с различни навици и различни кожни проблеми. Категорично мога да кажа, че поколението 25-30 г. цени кожата си много повече от по-възрастните ми пациенти и се стреми максимално да намали влиянието на вредните фактори на околната среда върху нея. Именно това са хората, които не излизат от вкъщи без слънцезащитен продукт, и хората, които знаят, че хидратацията е задължителна стъпка от рутината им. Те постоянно търсят информация как да забавят процесите на стареене, как да изглеждат натурално без много грим и без филтрите на мобилните апликации. Не мога да кажа същото за техните родители, баби и дядовци, които определено оставят здравето на кожата си на заден план, за сметка на по-честите прегледи при други специалисти. За съжаление, именно в резултат на многократни слънчеви изгаряния или дълги часове, прекарани на плажа без слънцезащита, се появяват някои доброкачествени и злокачествени новообразувания по откритите части на тялото, неравномерен тен, повяхнала кожа и бръчки.

Имат ли място иновациите и новите технологии в опазването на кожата?

Категорично да! Дерматологията и естетиката са едни от най-бързо развиващите се клонове на медицината и новите технологии бързо навлизат както в диагностиката, така и в лечението на определени състояния. Така например, в момента съществуват енергийно-базирани устройства за фракционирана радиочестота, които използват изкуствен интелект, за да „преценят“ сами с каква енергия и на каква дълбочина да работят с цел подмладяване и стимулация на колаген. Последните поколения антиейдж продукти не остават по-назад. Разработени с помощта на специални технологии, те успяват буквално да „отключат“ гените на младостта и да върнат обратно стрелките на часовника, що се отнася до стареене. В момента съществуват мобилни приложения за сканиране на състава на различни серуми и кремове, което помага на хората по-лесно да откриват „лошите“ съставки, които вредят на кожата и да ги избягват.

Кои са най-честите рискови фактори, с които „тормозим“ кожата си?

Със сигурност на първо място е дългото време, прекарано под слънчевите лъчи на плажа, като особено вредни са часовете на силно слънце между 10:00 и 16:00 ч. Особено опасно е, когато слънцезащитата не се използва редовно и в достатъчно количество. Слънчевите изгаряния, причинени от УВ-лъчите, причиняват базоцелуларен карцином, малигнен меланом, хиперпигментни петна, брадавици, засилва фотостареенето.

На второ място идва липсата на достатъчно сън, защото по време на съня се засилват регулаторните процеси в организма, което е свързано с възстановителните механизми на тялото.

На последно място, но не по важност, идват непълноценната диета, недостaтъчният прием на вода, липсата на определени микро- и макроелементи, вредни навици като тютюнопушенето и – разбира се, стресът.

Споменахте тютюнопушенето, какво бихте посъветвали пушачите например?

Неслучайно в естетичната медицина използваме термина „пушачески бръчки“. Това са фини линии в периоралната зона, съпроводени със суха, повяхнала кожа, неравномерен тен и петна. Причината е, че в тютюневия дим се съдържат хиляди токсини, които буквално разкъсват колагеновите и еластичните нишки – основната компонента на кожата. Какъв съвет бих дала на пациентите ми? Като лекар, аз винаги препоръчвам пълното въздържане, но спирането на цигарите понякога изисква време и не става така бързо. В момента съществуват т.нар. иновативни бездимни изделия, сред които са вейп изделията и устройствата за нагряване. При тях не протича процес на горене и съответно различни наблюдения и изследвания показват, че при тези продукти отделените токсини са значително по-малко. Затова се възприемат и като по-малко вредната алтернатива на традиционното тютюнопушене.

Вашите няколко съвета за редовна грижа за кожата?

  1. Слънцезащитата да се нанася през всеки ден от годината.
  2. Хидратиращите продукти да са задължителни за всяка възраст и пол, защото здравата кожа е хидратираната кожа.
  3. Попитайте Вашия дерматолог за ретинол – зимният сезон е особено подходящ период за въвеждането му, а той определено е най-доброто антиейдж средство.
  4. Избягване и въздържане от вредни навици.

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.

Сподели във Facebook