Най-ефективното лечение на безплодие, свързано с ендометриоза, е инвитро оплождането
Д-р Симона АНЖЕЛ

Д-р Анжел, как ендометриозата влияе върху инфертилитета?
Не е задължително ендометриозата да се асоциира с инфертилитет, но в по-висока степен води до него. Имаме четири основни стадия на ендометриоза по тежест, като пациентките в първи и втори стадий могат да постигнат и спонтанно забременяване. Ендометриозата води до по-високо ниво на генериране на проинфламаторни фактори в организма на жената, чието възпаление, което е с продължителен ход, генерира процеси на фиброза. Това може да промени анатомията. Освен това ендометриозата може да бъде с най-различни локализации, включително и екстрагенитална ендометриоза, която вече е свързана със съвсем друг тип оплаквания.
По отношение на репродукцията, ако например ендометриозата се развие точно в областта на яйчниците - така наречената овариална ендометриоза,
при пациентките в дългосрочен план настъпват промени в морфологията на яйчниците, намалява броят на фоликулите,
които могат да дадат бъдеща овулация и всъщност се получават по-малък брой пораснали фоликули при стимулация. Намаляват показателите на широко коментирания през последните години анти-Мюлеров хормон.
Уместна ли е хирургичната намеса в случая?
Последният гайдлайн на Европейската асоциация по човешка репродукция, както и на американското дружество, наблягат на това, че хирургията е необходима тогава, когато има симптоматика. Когато пациентката е все още с незавършени репродуктивни планове и няма изразена болкова симптоматика, не е необходима хирургия преди бъдещ фертилитет. Даже много често се шегуваме с нашите пациентки, че лечението на ендометриозата е именно забременяването, защото хормоналният статус по време на бременност потиска разрастването на лезиите и по този начин намалява и клиничната симптоматика. Така че
хирургия само по индикация или тогава, когато е ясно, че анатомията е нарушена до такава степен, че би възпрепятствала достъпа до яйчниците
при евентуална пункция.
Какъв е репродуктивният подход при пациентки с ендометриоза?
Хубаво е когато диагностицираме ендометриоза и пациентката не е в период на бъдеща фертилност, да я насърчим да си замрази яйцеклетки. Знаем, че това заболяване е прогресивно и с времето намалява анти-Мюлеровия хормон. А ако тя е в период на забременяване, в зависимост от това дали има давност, тоест дали има 1 година ненастъпило забременяване, да вземем решение. Ако жената сега разбира, че има ендометриоза и тепърва се замисля за своята репродукция, можем да дадем шансове за проследяване на овулацията и дори опити за спонтанно забременяване.
Ако вече са изпълнени критериите за инфертилитет, добре е да пристъпим към инвитро процедура, без хирургия
Как се прави овариалната стимулация при ендометриоза?
На практика се прави абсолютно стандартно, както при останалите пациенти. Преценяваме стимулационния протокол на база възраст и анти-Мюлеров хормон. Все още нямаме сравнение между различните, видове продукти, които се използват за овариална стимулация (рекомбинантни, уринарни препарати), както и между различните протоколи. Нямаме всъщност данни как специфично те се отразяват на жените с ендометриоза.
Как АРТ процедурите се адаптират към спецификата на пациентки с ендометриоза?
Това все още е много дискутабилен въпрос, защото знаем, че ендометриозата намалява яйчниковия резерв. Знае се, че ще добием по-малък брой яйцеклетки. Спекулира се, че ендометриозата уврежда качеството на яйцеклетките, но остава спорен въпросът дали това наистина е така. Същото важи и за качеството на ембрионите. И затова реално правим непрекъснато проучвания дали наистина е така и какво можем да подобрим.
През последните две години много се говори за един специфичен вид пациенти с ендометриоза - жените с аденомиоза. Именно от работата си с тях започваме да разбираме, че лошите резултати, които се докладват след АРТ при жени с ендометриоза, всъщност се отнасят повече за тези с аденомиоза в допълнение. Точно затова непрекъснато проучваме, изследваме, пробваме новости. Има проспективни проучвания, от които чакаме резултати в следващите три години.
Интервю на Лиляна ФИЛИПОВА

CredoWeb е социална платформа, която свързва всички участници в здравеопазването, предоставяйки възможности за интерактивна комуникация межди лекари, фармацевти, институции, компании и като цяло всички, за които здравето е качество на живот.
CredoWeb е вашия източник на експертна информация в сферата на здравеопазването!