Здраве

2 Декември 2014

4784

Животът днес

11 изненадващи причини за напълняване

Заразяване с определен щам на простудния вирус

Децата, които са изложени на един щам на обикновения вирус на настинката, наречен аденовирус 36, по-често страдат от затлъстяване. Това се съобщава в септемврийския брой на списание Pediatrics. В проучване с участието на 124 деца близо 80 на сто от тях, които са били изложените на аденовирус 36, били с наднормено тегло, а кантарът показвал средно с 23 килограма повече от теглото на връстниците им, които не са били изложени на този щам.

Употребата на климатик

Когато организмът живее постоянно на приятна за него температура, не му се налага да прави усилие, за да се охлади или затопли. Най-много американци с наднормено тегло има в южните щати, където в 70% от домовете се употребяват климатици, посочват специалистите.

Работеща майка

Децата с майки, които работят, са по-склонни към затлъстяване от тези, чиито майки си стоят вкъщи. Учени от Лондон сравнили теглото на 8552 деца през 1965 година (тогава жените отделяли повече време за отглеждане на децата си) с теглото на 1889 деца през 1991 година. Те открили, че децата от 1991 година с работещи майки са по-склонни към затлъстяване от връстниците си, чиито майки не работят.

Недоспиване

Изследванията показват, че хората, които не си доспиват, увеличават риска си от наднормено тегло. Когато организмът не си почива достатъчно, настъпват редица хормонални промени, като нарушен глюкозен толеранс, който е предвестник на диабета. Недоспиването може да повиши апетита, а поради умората след лошо прекараната нощ се намалява физическата активност, което от своя страна води до трупане на още килограми.

Отстраняване на сливиците

Американски учени откриха, че децата с извадени сливици след операцията трупат повече килограми от връстниците си, които не са били подложени на такава интервенция. Според наблюденията на учените, от една страна, операцията премахва здравните проблеми, които произтичат от тонсилита, но от друга, апетитът на децата се повишава и през следващите 7 години те увеличават теглото си с 8 процента повече от връстниците си.

Спане на нощна лампа

Спането на светлина може да добави няколко сантиметра към обиколката на талията, твърдят учени. Мишки, които били изложени на светлина през нощта, в продължение на 8 месеца напълнели с 50% повече от тези, които нощували на тъмно, въпреки че и двете групи поемали еднакво количество храна и се движели по същия начин. Резултатите могат да се отнесат към хората, които вечерят много късно, казват учените.

По-възрастна майка

Според многобройни изследвания за по-възрастните майки е по-голяма вероятността да имат деца с наднормено тегло. Изследване от 2007 година откри, че децата, които са родени от 30-годишни и по-възрастни майки, имат с 2,6 до 2,8% повече телесни мазнини от децата, родени от жени на възраст под 25 години. Предишно изследване доказа, че затлъстяването е по-често явление между 9-10-годишните момичета, чиито майки са родили след 35-годишна възраст, в сравнение с момичета с майки, които са родили до 21-годишна възраст.

Замърсяване на околната среда

Замърсяването на околната среда влияе върху метаболизма на организма, установиха учените. Химикали, които увреждат ендокринната система, като bisphenol A, който се намира в пластмасите, и polybrominated diphenyl, който е огнезащитно вещество, могат да попаднат в организма и да предизвикат напълняване. Пестицидите, които влияят на синтеза на хормоните и метаболизма, също могат да попаднат в човешкия организъм чрез някои обработени храни.

Гените

Учените идентифицираха 18 нови генетични маркера, които могат да играят роля в затлъстяването, и 13 нови маркера, които могат да определят дали тлъстините се трупат по талията или по ханша. Много от тези маркери са вътре или близо до гени, които досега не са били свързвани със затлъстяването. Изучавайки функцията на тези гени, учените се надяват да открият причините за затлъстяване при различните хора.

Неправилна диета на майката по време на бременността

Американски учени откриха, че когато мишките се хранят с много мазни храни, раждат бебета с наднормено тегло. Известно е, че това е рисков фактор за затлъстяване в по-късна възраст. Причината за наднорменото тегло на бебетата на лабораторните мишки е, че мазнините, които майката е консумирала, кара плацентата да доставя на зародиша прекалено много хранителни вещества, посочват учените и добавят, че откритието може да се отнесе и към човешкия организъм.

Лекарства

От някои лекарства, които се приемат срещу депресия, диабет, високо кръвно налягане и забременяване, може да се пълнее. В периода 1988-2002 година използването на психотропни медикаменти, особено антидепресанти, в САЩ е нараснало с 5%.  (ЖД)

 

 

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 125