Здраве

9 Февруари 2015

1881

Животът днес

Антибиотиците са част от лечението на инфекциозния ендокардит

Инфекциозният ендокардит е изключително сериозно заболяване, което инвалидизира все повече хора, предупреждава д-р Едуард Мекенян в CredoWeb. Това е възпалително заболяване, дължащо се на микробна инфекция на ендотелната (вътрешната) повърхност на сърцето. Най-често се засягат клапните структури или се инфектират чужди тела в сърцето (протези, електрокардиостимулатори). 

Интактният ендотел е резистентен за инфекции. При нарушена цялост на ендотела (най-често увредени или протезирани клапи) се създават предпоставки за лесна колонизация от микроорганизми. Най-чести са бактериалните причинители (стафилококи, стрептококи и др.).

Предпоставки за навлизането на патогените в кръвта са най-често зъбни манипулации и инфекции, процедури, свързани с гастроинтестиналния и урогениталния тракт, интравенозни процедури и др. Предразположени са диабетиците, както и лица с потиснат имунитет като онкоболни след химиотерапия, носители на ХИВ вирус и др. Честотата нараства след 30-годишна възраст и достига пика си след 60 г. Причината за това са нарастване честотата на възрастово обусловените дегенеративни клапни промени. В последните години се увеличава честотата на инфекциозен ендокардит при млади хора поради зачестяването на интравенозните злоупотреби с наркотични средства. 

Острият инфекциозен ендокардит се характеризира с изразена токсичност, висока температура, тежко общо състояние, бърза прогресия на клапното увреждане (за дни). Подострият ендокардит се развива бавно, за седмици и дори месеци. Клиничната картина е завоалирана, често със субфебрилитет (до 38 градуса) и без изразена токсичност. Общото състояние на пациентите е сравнително добро и затова началото на заболяването често се пропуска и то се диагностицира чак след развитието на сериозни клапни усложнения.

Лечението е антибиотично. При незначително възпаление увредената тъкан се възстановява напълно и сърцето остава незасегнато. Ако лечението е правилно, пациентът има 90% шанс за постигане на пълно възстановяване. Основното усложнение е клапната деструкция и прояви на сърдечна недостатъчност и/или аритмия. Възможно е инфекциозният процес да се разпространи и увреди други жизненоважни органи и да предизвика застрашаващи живота абсцеси.

Лечение с антибиотици в повечето случаи е напълно достатъчно. При ненавременно лечение рисковете за усложнения са много по-големи, предупреждава кардиологът. В напредналите случаи измененията и особено язвените разрушения в клапите така изменят строежа им, че възстановяването им е невъзможно. В процеса на възстановяване се развива фиброзна тъкан, при зарастването клапите не могат да запазят първоначалния си строеж и се деформират. Тогава е необходима кардиохирургична корекция. Оперативно лечение се прилага, ако клапите са необратимо деформирани или пък болният не се повлиява от медикаментозно лечение.

Още информация за болестите на сърцето и лечението им четете в профила на д-р Едуард Мекенян, кардиоболница „Понтика”, на credoweb.bg

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 132