Здраве

18 Ноември 2024

405

credoweb bg

Д-р Явор Семерджиев

В световен мащаб бъбречните заболявания се нареждат сред най-често срещаните здравословни проблеми, като над 800 милиона души са засегнати от различни видове бъбречни заболявания. Бъбреците играят важна роля в човешкия организъм, като пречистват кръвта, регулират водния баланс, кръвното налягане и поддържат здравословни нива на минерали. В интервю пред Safe News, д-р Явор Семерджиев, началник на отделението по урология в Медицински комплекс „Доверие“, обсъди рисковете, симптомите и съвременните методи за лечение на бъбречни заболявания.

Най-често срещаните бъбречни заболявания

Според д-р Семерджиев, най-често срещаното заболяване са камъните в бъбреците, които често се появяват в резултат на нарушено преминаване на урината. Високото кръвно налягане и диабетът също са сериозни фактори, които увреждат малките кръвоносни съдове на бъбреците и създават риск за развитието на хронични заболявания.

Рискови фактори и превенция

Камъните в бъбреците се дължат на редица фактори, сред които са генетичната предразположеност и начина на живот. „Липсата на достатъчен прием на течности и високото съдържание на сол и консерванти в храната натоварват бъбреците, като те действат като филтър на организма,“ обяснява специалистът. Препоръчително е да се пие поне 1,5-2 литра вода дневно, като се избягват диуретици, алкохол и кофеин, които могат да доведат до дехидратация.

Симптоми, лечение и ролята на съвременните технологии

Болката в бъбреците е често алармиращ симптом, който сигнализира за възможни проблеми, но понякога тя може да бъде объркана с болки в кръста. Бъбречната болка обикновено е остра, на спазми и може да бъде придружена от често и болезнено уриниране. При хроничните възпаления на бъбреците се наблюдава и повишена температура, което е симптом, че заболяването е прогресиращо.

Оперативното лечение на бъбречните заболявания обикновено се налага при наличие на усложнени камъни в бъбреците или туморни образувания. Специалистът разяснява, че модерните ендоскопски и роботизирани методи минимизират травмата върху организма и ускоряват възстановяването. Роботизираната хирургия при туморите на бъбреците позволява изключителна прецизност и води до минимална травма на бъбречната тъкан.

Превенция и профилактика на бъбречните заболявания

Д-р Семерджиев подчертава значението на превантивните мерки, като редовни профилактични прегледи с изследвания на урина, кръв и ехография на пикочно-отделителната система. За повечето хора е достатъчен един профилактичен преглед годишно, но при наличие на предразполагащи фактори като високо кръвно налягане и диабет се препоръчват два прегледа на година.

Бъбреците са незаменими за поддържане на доброто здраве и всеки симптом, свързан с тях, изисква внимание и навременна реакция. Превенцията и съвременната медицина днес дават надежда за подобряване на здравето и качеството на живот на засегнатите от бъбречни заболявания.

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.

Сподели във Facebook