Световъртежът и главозамайването са сериозни сигнали

Доц. д-р Борислав ГЕРАСИМОВ, невролог

Залитането и нестабилността в походката най-често са израз на хронична мозъчносъдова недостатъчност. При остеохондроза или  шипове в шийната област и при възрастови или други промени в шийните артерии, чрез които се снабдяват с кръв стволът на мозъка и вестибуларните центрове, болните имат чувството на световъртеж, нестабилност и залитане.

Главозамайването, нестабилността, чувството на пиян човек и световъртежът (вертигото) са субективни усещания. Понякога чувството е, че предметите около нас се въртят в една посока, или се усеща нестабилност и залитане в неопределена посока.

Периферен отоневрологичен синдром се проявява при различни болестни процеси, засягащи вътрешното ухо и вестибуларния апарат, и се лекува от оториноларинголозите.

По-чест при възрастните хора е централният отоневрологичен синдром, засягащ ствола на мозъка, където са локализирани центровете за запазване на равновесието и на позицията на тялото в пространството, при мозъчносъдова болест, инсулти и тумори в тази област.

Преди да се започне оптимално лечение, е необходимо да се постави точна диагноза, което значително определя терапевтичното поведение и резултатите от него. Самолечението е неуместно и дори опасно, тъй като нерядко тези състояния се придружават не само със залитане, но и с падания с непредвидими последици.

В повечето случаи причините са комплексни - мозъчносъдова болест, високо кръвно налягане, захарен диабет, както и шипове във врата, които могат да влошат кръвоснабдяването на ствола на мозъка и да се проявят с подобни симптоми, като тези рискови фактори взаимно допълват патологичното си влияние върху оптималното мозъчно кръвооросяване.

Съвременната неврология вече може с минимални изследвания успешно да установи конкретните причини, довели до тези оплаквания, и може да ви помогне и да подобри значително състоянието ви.

Евентуална консултация с отоневролог по преценка от невролога може да прецизира в по-голяма степен конкретната причина, водеща до тези оплаквания, а изследването на мозъчните кръвоносни съдове с доплерова сонография или МРТ (магнитна резонансна томография с ангиография) може да даде повече информация за диагнозата и съответно за прогнозата и да помогне за оптимален избор на терапевтично поведение.

Винаги при недостатъчен ефект от лечението за повече от две седмици търсете и второ мнение от по-опитен невролог, за да се изяснят максимално точно причините, довели до тези патологични промени, и да се избере оптималното лечение, защото повечето от тези субективни и обективни симптоми са рискови фактори за застрашаващ мозъчен инсулт, който успешно може да бъде предотвратен за дълъг период от време.

Когато световъртежът, главозамайването и залитането са съпроводени с падания със или без загуба на съзнание, това вече е много сериозен симптом за неблагополучие в кръвоснабдяването на мозъка и изисква по-сериозна консултация с опитен невролог, особено при дълготрайност над 2 часа. Те са израз на ТИА (транзиторни исхемични атаки) или микроинсулт. Всичко е поправимо и успешно лечимо при навременна и точно поставена диагноза и комплексен индивидуален подход към всеки отделен случай.

Телефони за консултация с доц. Герасимов: 0888-56-56-88; 0895-555-452



 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 43