Кондиломите засягат и двата пола
С д-р Росица Денчева, дерматолог и венеролог в Дерматологична клиника „София”, разговаря Кристина Пешина
- Д-р Денчева, какво представляват гениталните брадавици?
- Гениталните брадавици, наричани още островърхи кондиломи, са кожни изменения, предизвикани от инфекция с човешки папиломен вирус, която се предава по полов път. Сами по себе си те са доброкачествени образувания - представляват малки надигнатости над повърхността на кожата или приличат на „карфиолчета”. Те се появяват при свръхразрастване на лигавицата под въздействие на папиломния вирус. Човек обикновено се заразява с вируса от някой от сексуалните си партньори, като не е задължително заразяването да е станало наскоро преди появата на самите брадавици. Инфектирането може да настъпи както седмици преди поява на брадавиците, така и месеци и дори години по-рано и в момент на спад на активността на имунната система те се развиват на повърхността на лигавицата.
- Често ли се срещат и в коя възрастова група?
- Те са една от най-често срещаните болести, предавани по полов път. Честотата на появата им е пряко ангажирана със сексуалните контакти и най-вече с броя на сексуалните партньори. Възможно е да се появят както при млади хора в началото на сексуалния им живот, така и при много възрастни хора. Зависят и от активността на имунната система. Смята се, че по-големият брой интимни партньори увеличава риска от заразяване.
- Мъжете или жените са по-засегнати?
- И двата пола са еднакво често засегнати. Страдат както мъжете, така и жените, като появата им зависи най-вече от общото здравословно състояние на индивида.
- Само по полов път ли става заразяването?
- В повечето случаи заразяването е по полов път, като съществува риск за инфектиране независимо от вида на сексуалния акт – вагинален, анален и орален. Възможно е в лигавицата на устата също да има папиломновирусни образувания, които да бъдат пренесени в гениталната област. Макар и изключително рядко, но е възможно човек да пренесе папиломния вирус и с ръцете си.
Различните типове на папиломния вирус предизвикват различни проблеми. Тип 6 и 11 са виновниците за развитието на островърхите кондиломи. За съжаление напоследък в практиката срещаме много по-голям набор от типове вируси. С помощта на съвременните изследвания се установи, че кондиломите могат да бъдат и следствие на инфектиране не само с 6 и 11 тип, а като резултат от смесена инфекция и от други типове папиломни вируси. В много редки случаи дори тези два типа въобще не участват.
- По какви белези човек може да се усъмни, че има кондиломи?
- При появата на образувание в гениталната зона, било то във външната или вътрешната генитална зона. Това обикновено са много фини надигнатости или неравности по лигавицата. Те са с рехава повърхност. Понякога кървят при сексуален контакт. Това са белези, които би трябвало да накарат човек да обърне внимание и да направи консултация със специалист. В напреднала фаза са във вид на карфиолчета. Колкото по-рано се установят, толкова по-добър е шансът за изчистване на лигавицата от вируса. Важно е човек да потърси навременно лечение.
- Чрез обикновен профилактичен преглед при специалист могат ли да се диагностицират, или са необходими допълнителни изследвания?
- Скрининговият преглед ни позволява да открием наличието на папиломни образувания. Ако човек е имал сексуални отношения с друг болен човек, но при прегледа не се установява наличието на кондиломи върху гениталната област, ние препоръчваме да се направи изследване за папиломен вирус, за да се установи дали е носител на вируса. Възможно е човек да има достатъчно активна имунна система, която да не позволява на брадавиците да се развият, но въпреки това той да е носител на инфекцията и да може да я пренесе на други хора при сексуален акт. Затова именно диагностицирането на папиломновирусната инфекция изисква допълнително изследване.
- Какво се случва, ако не се проведе лечение и има ли опасност да се изродят в рак?
- Колкото повече са брадавиците, толкова и вероятността да заразиш интимния си партньор е по-голяма. Възможно е да станат гигантски и в тях да започне да се наслагва и бактериална инфекция. Най-тежкото усложнение на папиломновирусната инфекция е развитието на злокачественото заболяване - рак на шийката на матката, на влагалищната лигавица или лигавицата на външните генитали и рак съответно на мъжката генитална система.
- Какви методи на лечение са познати?
- Лечението има две страни. На първо място, трябва да се премахнат самите образувания, тъй като те правят човек много по-заразен, отколкото ако има само носителство на вирус. И на второ място, трябва да се стимулира имунната система, която да се справи с вируса и да не допусне по-нататъшното развитие на инфекцията. Начините за нейното активиране са два – чрез вътрешни средства, тоест таблети или инжекционни разтвори, които общо активизират имунната система, и локално активиране чрез кремове, които се нанасят на засегнатите зони. В момента в медицинската практика съществува един такъв медикамент, който се нанася върху гениталната лигавица и стимулира локалния имунитет в третирания участък. Това е имиквимод, който е ефективен при малките кондиломи. Неговото приложение е достатъчно за пълно изчистване на лигавицата, без да се стига до изгаряне или третиране по друг начин. Пациентите обаче рядко идват в самото начало от развитие на заболяването. Това поставя имиквимода като основен медикамент в по-късните фази от лечението. Затова и първо отстраняваме с някоя от другите техники брадавиците, след това предписваме за локална стимулация на имунитета този продукт, който да предотврати повторната поява на брадавици.
Премахването на брадавиците може да стане чрез много методи – киселини, които ги разрушават, нанасяне на течен азот, изгаряне с ток, изгаряне с лазер, отстраняване по хирургичен път.